راهکارهای تحقق جهاد اقتصادی                                                                                                                       

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای همواره به موضوع پیشرفت کشور توجهی ویژه داشته و دارند . نام گذاری سالها در اوایل هر سال نشان دهنده انتظاراتی است که مقام عظمای ولایت از دستگاههای دولتی ، مسئولان کشور و مردم داشته و دارند . همچنین اصلی ترین نیاز کشور را در شروع هر سال با نامگذاری آن سال مشخص می کنند .

از سال 1373 مقام معظم رهبری متناسب با رخدادهای سال جدید ، اولویت های مهم و مورد توجه را در ابتدای سال ، با بیان رهنمودهایی برای مسئولان کشور ، گروه ها و مردم مشخص کرده اند ، تا همه گروه ها و جریان ها در یکپارچه کردن و ایجاد انسجام جهت دست یابی به اهداف مورد نظر و پیشبرد بهتر امور کشور نقش خود را به نحو احسن ایفا نمایند .

از سال 1373 تاکنون مقام معظم رهبری ، سال ها را بدین ترتیب نامگذاری نموده اند :

-        سال 1373 : وجدان کاری ، انضباط اجتماعی

-        سال 1374 : انضباط اقتصادی و مالی

-        سال 1375 : کار سازنده

-        سال 1376 : صرفه جویی

-        سال 1377 : پرهیز از اسراف و رعایت صرفه جویی

-        سال 1378 : سال امام خمینی (ره)

-        سال 1379 : سال امیرالمؤمنین حضرت علی (ع)                                                     

-        سال 1380 : رفتار علوی

-        سال 1381 : سال عزت و افتخار حسینی (ع)

-        سال 1382 : سال نهضت خدمت گذاری

-        سال 1383 : سال پاسخگویی سه قوه به ملت ایران

-        سال 1384 : همبستگی و مشارکت عمومی

-        سال 1385 : سال پیامبر اعظم (ص)

-        سال 1386 : اتحاد ملی و انسجام اسلامی

-        سال 1387 : نوآوری و شکوفایی

-        سال 1388 : اصلاح الگوی مصرف

-        سال 1389 : همت مضاعف ، کار مضاعف

-        سال 1390 : سال جهاد اقتصادی

با توجه به این نامگذاری ها توسط مقام معظم رهبری مشخص می شود که حضرت ایشان با درایت و بیانات حکیمانه خود مفاهیم پر معنا و پر محتوایی را برای هر سال مشخص کرده اند . بعلاوه انتظارات و دغدغه های خود را در شروع هر سال برای همه مسئولان کشور (قوه مقننه ، قوه مجریه و قوه قضائیه) و آحاد مردم مشخص کرده اند.

چرا سال 90 به نام جهاد اقتصادی؟ اولا جهاد مسئله ای دینی و یکی از فرایض الهی می باشد . جهاد در لغت از ریشه «جهد » به معنای جهاد ، مشقت ، زحمت ، توان و طاقت است . بنابراین جهاد واژه ای است که دارای معنای بسیار عمیق بوده و مفهوم تلاش حداکثری را با خود دارد . همچنین این واژه در دوران معاصر و انقلاب اسلامی هم از بار معنایی خاصی برخوردار است . معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) با استفاده از واژه جهاد و حکم جهاد در جنگ تحمیلی و جهاد برای سازندگی کشور که نمونه بارز آن جهاد سازندگی است ، عمق نگاه استراتژیک خود را نشان داده اند .

بنابراین در  بیانات رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای می توان روحیه جهادی برای تمام فعالیت ها و حرکت ها بخصوص حرکت اقتصادی در جهت رفع معضلات اقتصادی دست یافت .

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری ، علت نامگذاری این سال به سال جهاد اقتصادی این است که دشمنان انقلاب اسلامی اصلی ترین محور مبارزه با انقلاب و ملت ایران را مبارزه و تحریم اقتصادی در نظر گرفته اند . «... آنچه که در عرصه مجموعه مسایل کشور انسان مشاهده می کند ، که در سال 90 باید ما آن را وجهه همت خودمان قرار بدهیم ، این است که از جمله اساسی ترین کارهای دشمنان ملت ما و کشور ما در   مقابله ی با کشور ما ، مسائل اقتصادی است . »

همچنین ، جهاد اقتصادی تفاوت بین نگاه اسلام با نگاه غرب به مسأله اقتصاد را می رساند . از نگاه غرب اقتصاد ، اقتصاد سرمایه داری است که در آن اصالت سود و سرمایه حرف اول را می زند و در پاره ای از جوامع غیر اسلامی مصرف هر چه بیشتر و تأمین امکانات مادی ، رفاهی و تجملی تجویز می شود . اما در اقتصاد اسلامی اصل و اساس در اقتصاد ، عدالت اقتصادی و بهره مندی عمومی مورد توجه است و تفکر اسلامی ، رشد و تعالی فکری و روحی انسان را ارزش می داند . بنابراین جامعه اسلامی ما باید با صرف امکانات کافی در جهت رشد و تعالی انسان و ارتقای سطح فرهنگی او، اسباب پیشرفت و تعالی فکری انسان را فراهم سازد .

پس در سال جهاد اقتصادی می بایست برای تحقق اهداف مورد توجه مقام معظم رهبری ، عملکرد و فعالیت های دستگاه ها و نهادهای مسئول اقتصادی کشور طوری برنامه ریزی شود که : اولا از منابع موجود استفاده بهینه به عمل آید تا تولید که موتور محرک رشد و توسعه یک کشور است افزایش یابد . ثانیا برای افزایش ارامش روانی در جامعه و گسترش عدالت اجتماعی از انباشت بی رویه ثروت به نفع اقشار خاص جلوگیری شود تا فرصت استفاده از امکانات بیت المال برای عموم فراهم آید . و افراد متناسب با تلاش و خلاقیت و نوآوری خود از سرمایه های خدادادی بهره مند شوند . یعنی در جامعه جهت برعهده گرفتن نقش ها بر شایسته سالاری و ویژگی های اکتسابی تأکید شود و افراد در صورت کسب صلاحیت ها و توانمندی ها نقش ها و مسئولیت ها را بر عهده بگیرند . ثالثا اصلاح نگاه ماده گرایانه به پول و ثروت می باشد . زیرا مقام معظم رهبری در آذر ماه 1389 در دیدار نخبگان در این باره می فرمایند : «مسأله دیگر ، نگاه غیر مادی به اقتصاد است . بسیاری از این مشکلاتی که در دنیا پیش آمده ، به خاطر نگاه مادی به «مسأله اقتصاد و مسأله پول و مسأله ثروت است . همه این چیزهایی که دوستان از انحراف های غرب و مشکلات فراوان و مسأله استثمار و استعمار و اینها ذکر کردند ، به خاطر این است که به پول و به ثروت نگاه ماده گرایانه وجود داشته . می توان این نگاه را تصحیح کرد . اسلام برای ثروت اهمیت قایل است ، اعتبار قایل است . تولید ثروت در اسلام مطلوب است ؛ منتهی با نگاه الهی و معنوی . نگاه الهی و معنوی این است که از این ثروت برای فساد ،برای ایجاد سلطه ، برای اسراف نباید استفاده کرد ؛ از این ثروت بایستی برای سود جامعه بهره برد  و بقیه مسایل فراوانی که وجود دارد . »  

امیدواریم با الهام از بیانات مقام معظم رهبری در سال جهاد اقتصادی شاهد تقویت وحدت کلمه و یکپارچگی در میان مردم و مسئولان کشور باشیم تا همه آحاد مردم و مسئولان با الهام از این نامگذاری مبارک و جهت دار مقام معظم رهبری ، همه فعالیت های انفرادی و گروهی خود را تا پایان سال متمرکز بر این نامگذاری سوق دهند .